Projektowana charakterystyka energetyczna budynku Białystok
Każda nieruchomość ma inne zapotrzebowanie na energię. Tak w skrócie można określić charakterystykę energetyczną budynku. Taki dokument możemy zaplanować lub zweryfikować w zależności od fazy cyklu życia danego obiektu.
Czym jest projektowana charakterystyka energetyczna budynku?
Obecne przepisy prawa budowlanego oraz podwyższanie standardów wymagają tego, aby już na etapie koncepcyjnym precyzyjnie określić właściwości termiczne danego lokalu. Mówiąc prościej, architekt wraz z osobą posiadającą niezbędne uprawnienia ds. efektywności energetycznej wspólnie pracują nad tym, aby spełnić wszystkie wymagane kryteria.
Projektowana charakterystyka energetyczna budynku staje się dla wykonawcy wytyczną dotyczącą zakresu instalacji oraz izolacji. Projektant zobowiązany jest do tego, aby cały czas kontrolować tworzenie planu, w celu spełnienia wszystkich niezbędnych norm, przynajmniej w stopniu minimalnym.
Natomiast kierownik budowy odpowiedzialny jest za pilnowanie pracowników, którzy muszą stosować się do stworzonego projektu podczas trwania prac.
Które budynki wymagają charakterystyki energetycznej?
Warto wiedzieć, że nie wszystkie budynki muszą posiadać charakterystykę energetyczną. Nie ma takiego obowiązku inwestor, który decyduje się na zbudowanie nieruchomości na własny użytek.
Świadectwo energetyczne niezbędne jest w przypadku, gdy trzeba taki dokument udostępnić kupującemu lub najemcy podczas przeprowadzania transakcji. Obowiązek spoczywa wtedy na właścicielu nieruchomości, który chce sprzedać albo wynająć swój lokal.
Certyfikat potrzebny jest także wtedy, gdy dotyczy budynków użyteczności publicznej, które posiadają powierzchnię użytkową przekraczającą dwieście pięćdziesiąt metrów kwadratowych. W tym przypadku kopia takiego dokumentu powinna zostać udostępniona w ogólnodostępnym miejscu dla osób zainteresowanych zakupem.
Jakie są zalety wprowadzenia takich świadectw?
Największą zaletą tworzenie charakterystyki energetycznej budynku jest proekologiczny charakter. Możemy korzystać z wielu różnych źródeł energii i bardzo często zapominamy o tym, aby efektywnie ją wykorzystać. Z tego względu bardzo pomocne jest odgórne narzucenie prawnych kwestii dotyczących oszczędności energetycznej.
Również dla osób decydujących się na zakup lub wynajem danej nieruchomości pomocne okazują się informacje zawarte w świadectwie energetycznym. Można w ten sposób bardzo szybko dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie energii ma dany obiekt.
Nowe zmiany, które odnoszą się do energooszczędności, mają przede wszystkim na celu podniesienie efektywności zużywania energii. Wodomierze radiowe i podzielniki ciepła skutecznie wpływają na zarządzanie energią budynku.
Komu certyfikat?
Certyfikaty energetyczne mogą być wykonane dla takich obiektów jak:
- budynki jednorodzinne i wielorodzinne,
- budynki użyteczności publicznej,
- szkoły,
- szpitale,
- hale widowiskowo-sportowe,
- sklepy,
- magazyny,
- biurowce.
Dokumentacja
Dokument określa wielkość zapotrzebowania na energię, która jest niezbędna do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem domu, mieszkania czy lokalu. Energia zostanie wyliczona dla potrzeb:
- ogrzewania,
- przygotowania ciepłej wody,
- wentylacji i klimatyzacji,
- a nawet oświetlenia.
Kto może sporządzić charakterystykę energetyczną zawartą w projekcie budowlanym?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami taki dokument może wykonać projektant, osoba posiadająca niezbędne uprawnienia, inżynier, inżynier architekt, inżynier architekt krajobrazu, inżynier pożarnictwa, magister inżynier architekt, magister inżynier architekt krajobrazu, magister inżynier pożarnictwa albo magister inżynier.
Decyzję o tym, kto wykona takie świadectwo podejmuje projektant obiektu. Takie usługi prowadzi nasza firma Elektris. Zapraszamy do współpracy.