fbpx

Instalacja elektryczna na potrzeby inteligentnego domu – ważne informacje

Koncepcja inteligentnego budownictwa dotyczy wszystkich instalacji elektrycznych połączonych w jeden wielofunkcyjny system. Nowoczesne zarządzanie inteligentnym domem to minimum zaangażowania domowników dzięki sprawnie działającym innowacjom.

Szafa rozdzielcza jako centralna część systemu inteligentnych domów

Zamiast indywidualnej centralki, w której skupiałaby się większa część instalacji elektrycznej, warto wybrać szafę rozdzielczą – lokalizację zbiegu przewodów ze wszystkich obiektów i urządzeń zasilanych energią elektryczną, w tym oświetlenia standardowego, oświetlenia awaryjnego, czy instalacji wideodomofonowej.

W szafie rozdzielczej znajdują się również przewody, prowadzące do wszystkich gniazdek oraz wyłączników.

Z praktycznego punktu widzenia, w inteligentnym domu istotne dla Ciebie mogą być poniższe kwestie:

  • kompatybilność – ideę domów inteligentnych można wdrożyć pod kątem instalacji elektrycznych niemal w każdym budynku, który:
    • jest w fazie projektowania, czyli na najbardziej optymalnym etapie,
    • ma już instalację elektryczną, którą trzeba rozbudować na potrzeby systemu,
    • wymaga modernizacji poszczególnych elementów instalacji dla ujednolicenia systemu,
  • indywidualny dobór – zależnie od producenta danego systemu, wybierane są rozwiązania, które najpełniej wpiszą się w Twoje potrzeby, oczekiwania i przyzwyczajenia pod kątem:
    • częstotliwości użytkowania poszczególnych urządzeń elektrycznych,
    • konieczności zabezpieczania budynku systemami alarmowymi,
    • swobody w modulowaniu poszczególnych funkcji głosem lub aplikacją w telefonie,
  • aspekty ekonomiczne – koszt instalacji związanych z inteligentnym domem traktować należy w kategoriach długoterminowej inwestycji, ponieważ:
    • docelowo zmniejszyć można wysokość rachunków za energię elektryczną,
    • istnieje możliwość dodatkowego oszczędzania energii dzięki panelom fotowoltaicznym,
    • na etapie projektowania można położyć wszystkie przewody, również do nieistniejących jeszcze elementów systemu, na przykład planowanych w przyszłości intercomów.

Projekt instalacji elektrycznej jest zatem niezbędny, aby tak zaawansowane mechanizmy związane z automatyką, mogły spełniać swoje zadanie.

W inteligentnym domu zyskasz komfort użytkowania

Inteligentny dom to koncept do wdrożenia nie tylko w odrębnych budynkach mieszkalnych i innych samodzielnych obiektach, lecz również w budownictwie wielorodzinnym.

Odpowiednio dobrane elementy systemu i profesjonalnie wykonane projekty instalacji elektrycznych dla automatyki, pozwalają wprowadzić innowacje także do mieszkań.

Konkretne rozwiązania

Zamiast rozwiązań pośrednich wybrać możesz konkretny system, który zostanie skonfigurowany idealnie i zamontowany zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi oraz dyrektywami Urzędu Regulacji Energetyki.

Taka instalacja sprawi na przykład, że światła wyłączą się automatycznie po wyjściu wszystkich domowników, a mieszkanie zostanie przewietrzone o określonej porze.

Polecamy również: Projektowanie instalacji fotowoltaicznych

Projekty instalacji elektrycznych dla inteligentnych domów

Dla sprawnego funkcjonowania systemu ważne jest opracowanie projektów instalacji elektrycznych, aby na podstawie tych projektów można było wykonać strukturę współgrających ze sobą urządzeń. Im bardziej zaawansowany system inteligentnych domów, tym więcej niesie ze sobą komfortu i bezpieczeństwa.

Priorytetem będą zawsze udogodnienia, których potrzebujesz i które można wdrożyć w ramach rozbudowy istniejącej struktury.

Menu