Nadzory inwestorskie – 7 korzyści dla Ciebie i Twojego przedsięwzięcia
Usługę nadzoru inwestorskiego możesz zamówić między innymi w biurze projektowym instalacji elektrycznych, aby zlecić profesjonalistom opiekę nad budową Twojego domu lub nad prawidłowym wykonaniem poszczególnych etapów innej inwestycji. Jest to udogodnienie zwłaszcza w sytuacji, gdy wystarczy Ci czasu jedynie na sporadyczne odwiedzanie placu budowy.
Upoważniony przez Ciebie inspektor będzie nieustannie czuwać nad przebiegiem prac.
To warto wiedzieć o nadzorach inwestorskich
Obowiązek powołania inwestora występuje wtedy, gdy zakres robót znacznie wykracza poza standardowe działania lub gdy prace mogą mieć bezpośredni wpływ na środowisko naturalne, natomiast współpraca z usługodawcą to szereg korzyści.
1. Profesjonalne działania wieloetapowe
W ramach współpracy z biurem projektowym, możesz zlecić szereg działań od wykonania projektów instalacji elektrycznych, a dodatkowo zlecić nadzór inwestorski jako zadanie nadrzędne, trwające do momentu odbioru inwestycji.
2. Obsługa kwestii formalno-prawnych
W Twoim imieniu dopełnione zostaną wszelkie formalności, a zagadnienia dotyczące przepisów prawa, na przykład usunięcie lub przesunięcie słupa energetycznego, zostaną uregulowane poprzez przygotowanie odpowiednich pism i projektów.
3. Pełna kontrola nad adaptacją obiektu
Rozbudowy, przebudowy oraz inne radykalne działania w obrębie danego obiektu, również wiążą się często z nadzorami inwestorskimi. Inspektor obecny przy poszczególnych pracach zadba o naniesienie zmian w projektach i o przestrzeganie wytycznych biura projektowego.
4. Funkcja nadrzędna nadzoru inwestorskiego
Zależnie od stopnia zaawansowania oraz od wielkości danej inwestycji, potrzebna jest określona liczba osób odpowiedzialnych, na przykład: kierownik robót budowlanych, kierownik robót energetycznych. Inspektor nadzoru inwestorskiego jest organem kontrolnym całej inwestycji.
5. Aspekty ekonomiczne i oszczędności w trakcie budowy
Prawidłowo wykonany projekt budowy i poszczególnych instalacji to w perspektywie energooszczędny budynek. Niemniej w trakcie prac również można zmniejszyć koszty, zapobiegając na przykład bezzasadnemu zużyciu materiałów budowlanych.
6. Kontrola realizacji harmonogramów
Jako inwestor będziesz oczekiwać terminowego wykonania wszystkich prac i również w tym przypadku instytucja inspektora nadzoru budowlanego odciąży Cię od stałej obecności w miejscu wykonywania realizacji. Niezwłocznie otrzymasz informację o ewentualnych opóźnieniach.
7. Przygotowanie całości inwestycji do odbioru końcowego
Precyzyjnie określony zakres robót w oparciu o poszczególne projekty, pozwala na zakończenie wszelkich prac budowlanych, gdy inwestycja jest faktycznie gotowa do odbioru końcowego. Nad tym również czuwa osoba prowadząca nadzór inwestorski.
Ochrona inwestycji w ramach nadzorów inwestorskich
Jeżeli jesteś inwestorem danej realizacji, lecz jest to realizacja nieskomplikowana pod względem poziomu robót budowlanych, a także niestwarzająca zagrożenia ze względu na warunki gruntowe, ustanowienie nadzoru inwestorskiego jest opcjonalne.
Niemniej jednak, bez względu na stopień zaawansowania przedsięwzięcia, nadzór inwestorski jest korzystnym rozwiązaniem, gdy chcesz mieć pewność, że zostaną zrealizowane wszelkie kwestie, zawarte w projektach przygotowanych pod kątem danej realizacji.