Potencjał projektów instalacji elektrycznych – 5 argumentów
Nowelizacja Prawa budowlanego z lipca 2015 roku stanowi, że inwestor nie ma już obowiązku przedkładania poszczególnych dokumentów, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Dotyczy to również projektów instalacji elektrycznych, niemniej jednak jeżeli chcesz mieć pewność, że zasilanie Twojego domu lub innego obiektu energią elektryczną zyska właściwą oprawę, warto zdecydować się na skorzystanie z usług biura projektowego.
Realny wpływ projektów instalacji elektrycznych na całą inwestycję
Współpraca z projektantem jest przeciwwagą dla samodzielnego projektowania instalacji elektrycznej. W ramach działań projektanta-elektryka, opracowującego projekt dla Ciebie, otrzymasz szereg udogodnień i rozwiązań pełnych innowacji.
1. Dobór optymalnego napięcia elektrycznego
Przewidziane w projektach instalacji elektrycznych obwody mają określone napięcie, a konstrukcja tych obwodów dokładnie obrazuje obecność źródeł prądowych napięciowych, jak również wszelkich wyłączników oraz odbiorników energii elektrycznej, począwszy od klasycznych żarówek w oprawach oświetleniowych.
2. Zapobieganie wszelkim przeciążeniom i zwarciom
Jeżeli znasz powyższe zjawiska z nieprawidłowo działającej instalacji elektrycznej, profesjonalny projekt pozwoli uniknąć takich awarii w przyszłości lub częściowo im zapobiegać. Niezbędne są między innymi odpowiednie bezpieczniki, a w praktyce domowników – świadomość, które urządzenia potrzebują najwięcej energii na rozruch.
3. Umiejscowienie przewodów z dala od źródeł ciepła
Zarówno na etapie budowania domu, jak również podczas modernizacji istniejącej instalacji elektrycznej, projekt będzie uwzględniać obecność poszczególnych źródeł ciepła, w tym kotłów centralnego ogrzewania oraz kominków. Urządzenia te oraz powiązane z nimi struktury, zostaną uwzględnione w projekcie dla uniknięcia zwarć.
4. Możliwość aktualizacji projektów instalacji elektrycznych
Funkcjonalnym i efektywnym narzędziem pracy projektantów jest platforma EPLAN, która daje możliwość wprowadzania oraz zapisywania zmian w danym projekcie już po zakończonym układaniu instalacji.
Oprogramowanie EPLAN to także opcja udostępnienia projektu online kierownikowi Twojej budowy lub innym osobom upoważnionym.
5. Zwieńczenie działań dokumentacją powykonawczą
Jeżeli podczas układania instalacji elektrycznej lub przyłączania do sieci energetycznej zajdzie konieczność zmiany danego aspektu w projekcie, każda taka zmiana powinna mieć odpowiednią adnotację. Dla prawidłowości przebiegu poszczególnych prac możesz zamówić nadzór inwestorski – kompetentny inspektor będzie nadzorować przebieg prac.
Unikaj błędów z projektem instalacji elektrycznej
Terminowe zakończenie poszczególnych etapów danej realizacji jest istotne zarówno z punktu widzenia wykonawców, jak też późniejszych użytkowników danego obiektu. Niezależnie od tego, czy projekt instalacji elektrycznej dotyczy Twojego domu, czy inwestycji w postaci hali produkcyjnej, zasilanie energią elektryczną jest obecnie najbardziej powszechną formą.
Przygotowany indywidualnie projekt będzie optymalnym sposobem na późniejsze komfortowe korzystanie z dostaw energii elektrycznej.
Projekty instalacji elektrycznych dla ekologii i bezpieczeństwa
W projektach instalacji elektrycznych, związanych z danym budynkiem znajduje się każda struktura, której działanie zależne jest od dostaw energii elektrycznej. Dotyczy to również zasilania wspomaganego pracą paneli fotowoltaicznych, a także innych rozwiązań, wpływających na poprawę funkcjonowania danej instalacji fotowoltaicznej.
Projekty wykonywane są indywidualnie na potrzeby danej realizacji, dlatego uwzględnione zostaną również Twoje sugestie.