fbpx

To warto wiedzieć, gdy chcesz zlecić usunięcie słupa

Słupy postawione bezprawnie na danej posesji lub zamontowane zgodnie z prawem, lecz na podstawie zadawnionych ustaleń z danym Zakładem Energetycznym, można usunąć po przejściu szeregu procedur. Starania te należy poprzeć odpowiednimi projektami, aby do niezbędnego minimum ograniczyć kwestie formalne i wizyty w poszczególnych urzędach.

Warto dołożyć starań do uporządkowania kwestii prawnych związanych z własną posesja.

Proces usunięcia słupa

W przypadku, gdy na danej posesji doszło do bezprawnego lub zgodnego z prawem posadowienia słupów, nowy właściciel może domagać się usunięcia tych słupów między innymi ze względów bezpieczeństwa lub dla zwiększenia komfortu użytkowania danej działki budowlanej.

Często słupy takie to obiekty kilkudziesięcioletnie i potrzebne jest sprawdzenie archiwów właściwego przedsiębiorstwa energetycznego, aby odszukać wydaną przed laty decyzję oraz sprawdzić, czy poprzedni właściciel działki wyraził zgodę na poprowadzenie linii energetycznej.

Kwestie formalne

Pomijając wszelkie zawiłe kwestie prawne, jeżeli nie zgadzasz się na ustanowienie służebności przesyłu (stałe wynagrodzenie od ZE z tytułu obecności słupa na Twojej posesji) ani na otrzymanie odszkodowania, czyli rekompensaty jednorazowej, możesz domagać się usunięcia słupa.

W takiej sytuacji należy:

  • zgłosić się do zakładu energetycznego, właściwego dla lokalizacji działki ze słupem,
  • złożyć wniosek o usunięcie słupa z terenu posesji (słup traktowany jest tutaj jak szkoda),
  • po uzyskaniu decyzji pozytywnej przygotować dokumentację, w tym projekt dotyczący instalacji elektrycznej, dotyczący usunięcia słupa; projekt taki wykona:
    • wspominany wyżej Zakład Energetyczny lub
    • wybrany przez Ciebie projektant z odpowiednimi uprawnieniami,
  • uzyskać ostateczną zgodę z ZE na usunięcie słupa na podstawie kompletnej dokumentacji.

Zazwyczaj usunięcie słupa oznacza w praktyce nie całkowite jego usunięcie, lecz przeniesienie poza obszar danej posesji, natomiast kwestie te ustala indywidualnie Zakład Energetyczny.

Istota projektu związanego z usunięciem słupa energetycznego

Projekty instalacji elektrycznych są podstawą działań związanych z liniami energetycznymi. Każda realizacja, w tym dotycząca usunięcia danego słupa, powiązana jest z szeregiem procedur oraz formalności.

Odpowiednio przygotowany projekt uwzględnia:

  1. charakter i przeznaczenie danej działki,
  2. rzeczywiste rozlokowanie obecnych słupów na terenie posesji,
  3. propozycję usunięcia lub przeniesienia słupów zgodnie z prawem i z zasadami energetyki.

Rzetelnie wykonany projekt stanowi zatem podstawę uzyskania zgody z Zakładu Energetycznego i zazwyczaj pozwala skrócić czas oczekiwania na uzyskanie decyzji.

Istotna jest przede wszystkim znajomość prawa energetycznego wraz z aktualizacjami, aby na podstawie obowiązujących przepisów wnioskować w sposób zwiększający szansę na uzyskanie decyzji pozytywnej.

Polecamy również: Projektowanie instalacji fotowoltaicznych

Okoliczności, w których usunięcie słupa jest zasadne

Przeciwieństwem przyłączy kablowych, gdzie przyłączenie do sieci energetycznej wykonane jest z użyciem kabli podziemnych i kable te nie przeszkadzają w standardowym użytkowaniu posesji, są przyłącza napowietrzne, w których linie energetyczne rozpięto pomiędzy słupami.

Elektris poleca

W każdej z takich sytuacji, gdy inne warianty rozwiązań nie są dla Ciebie wystarczające, możesz wnioskować o usunięcie słupa. Indywidualnych porad udzieli Ci biuro projektowe instalacji elektrycznych – warto w tej kwestii zaufać fachowcom.

Menu