fbpx

O charakterystyce energetycznej budynku

Kiedy decydujemy się na zakup sprzętu AGD lub RTV do naszego domu to bardzo często zwracamy uwagę na to, jaka jest klasa energetyczna lodówki, pralki czy kuchenki. Głównie od tego jednego czynnika będzie zależeć, ile prądu zużyjemy podczas korzystania z danego sprzętu.

Jakie ma to powiązanie z charakterystyką energetyczną budynku? Specjaliści od energetyki wystawiają specjalne świadectwo, w którym znajdują się najważniejsze dane i informacje o tym, ile będzie trzeba wydać na eksploatację nieruchomości w przeciągu jednego roku.

Co to dokładnie jest charakterystyka energetyczna budynku?

Charakterystyka energetyczna budynku jest dokumentem, w którym zostały zapisane wyliczenia dotyczące tego, ile dany budynek potrzebuje energii do ogrzania.

Jest to bardzo ważna informacja, która ma przełożenie na:

  • spełnienie niezbędnych wymagań prawnych, które wiążą się z warunkami technicznymi danego obiektu – ilość wykorzystywanej nieodnawialnej energii,
  • wydatki, z którymi trzeba się liczyć na ogrzewanie mieszkania – im więcej ciepła będzie potrzebne, tym większe będą koszty,
  • plany związane z zastosowaniem nowoczesnych energooszczędnych rozwiązań, które pomogą wpłynąć na oszczędności.

Kto może wystawić takie świadectwo?

Certyfikat energetyczny jest bardzo ważnym dokumentem projektu budowlanego.

Zgodnie z prawem, obowiązek jego stworzenia ma architekt, który odpowiedzialny jest za daną nieruchomość, ale przepisy umożliwiają również przygotowanie takiego dokumentu przez inną osobę, która ma niezbędne uprawnienia w tym zakresie.

Prawo budowlane umożliwia wystawienie certyfikatu energetycznego osobie, która:

  • uzyskała niezbędne uprawnienia budowlane, w tym również praktykę zawodową,
  • ukończyła studia i posiada zawód: inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu lub magistra inżyniera w wymienionych zakresach,
  • ma wykształcenie wyższe na innym kierunku, ale w programie nauki zdobyła wiedzę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków,

Co zawiera certyfikat energetyczny?

Każdy certyfikat energetyczny musi zawierać: dane identyfikacyjne, zalecenia, które mogą wpłynąć na zmniejszenie wymagań energetycznych obiektu, szczegółową charakterystykę energetyczną oraz najważniejsze objaśnienia i dodatkowe informacje.

Inwestor zawsze potrzebuje trzech kluczowych wskaźników. Ep, który określa roczne zapotrzebowanie nieruchomości na nieodnawialne źródła energii, Eu, czyli zapotrzebowanie na energię użytkową i Ek, wskaźnik, który informuje o zapotrzebowaniu na energię końcową, z wyliczeniem wszelkich strat energetycznych.

Taki dokument jest ważny tylko przez 10 lat od momentu wystawienia i jeśli zachodzi taka potrzeba, to można ponownie zlecić wykonanie audytu.

Dlaczego warto posiadać taki certyfikat?

Wiele osób uważa, że jeżeli zgodnie z prawem nie trzeba aktualnie posiadać certyfikatu energetycznego, to nie warto go wyrabiać, ponieważ jest to zbędny wydatek. Jednak jak się okazuje, charakterystyka energetyczna budynku jest bardzo ważna, gdyż dzięki niej można ubiegać się o dofinansowanie do OZE lub budownictwa pasywnego.

Elektris pomoże

Każdy inwestor, który pozna taki dokument, będzie mógł wybrać najlepszy projekt budynku, charakteryzujący się wysokim wskaźnikiem energooszczędności. Dodatkowo porozumie się z projektantem w celach modyfikacji założeń technicznych, aby zwiększyć energooszczędność nieruchomości oraz zastosować nowoczesne rozwiązania, które pozwolą zastąpić tradycyjne ogrzewanie węglem czy gazem na elektryczne, zasilane prądem samodzielnie wyprodukowanym dzięki fotowoltaice.

Menu